Jak podpisywać dokumenty bez drukowania?

July 1, 2023, 8 a.m.
Szybkie tempo życia i rosnąca świadomość ekologiczna sprawiły, że wielu z nas poszukuje sposobów na zmniejszenie ilości zużywanego papieru. Coraz częściej stajemy przed koniecznością podpisania dokumentów w różnych sytuacjach, takich jak umowy, formularze czy ważne dokumenty. Drukowanie tych dokumentów, podpisywanie ich i skanowanie z powrotem do postaci elektronicznej może być czasochłonne i kosztowne. Na szczęście istnieje wiele prostych sposobów, w których możemy podpisywać dokumenty bez konieczności drukowania.
Jak podpisywać dokumenty bez drukowania?
Pierwszym sposobem jest korzystanie z elektronicznych podpisów. Wiele krajów, w tym Polska, przyjęło ustawodawstwo regulujące właśnie takie elektroniczne podpisywanie dokumentów. Elektroniczne podpisy są wiarygodnym i bezpiecznym sposobem potwierdzenia tożsamości osoby podpisującej dokument. Istnieje wiele platform internetowych, które umożliwiają łatwe i bezpieczne podpisywanie dokumentów za pomocą elektronicznych podpisów. Wystarczy wysłać dokument do osoby, z którą zawieramy umowę, a ta będzie miała możliwość cyfrowego podpisania i przesłania nam dokumentu z elektronicznym podpisem.
Kolejnym sposobem jest korzystanie z specjalistycznego oprogramowania. Istnieje wiele programów do obsługi dokumentów, które umożliwiają elektroniczne podpisywanie plików PDF. Program taki pozwala na wstawianie podpisu cyfrowego do dokumentu, co potwierdza tożsamość osoby podpisującej. Dzięki takiemu programowi możemy również zaoszczędzić czas poprzez zautomatyzowanie procesu podpisywania i przesyłania dokumentów.
Kolejną opcją jest podpisywanie dokumentów za pomocą tabletu lub smartfona. Wiele urządzeń mobilnych ma wbudowaną funkcję, która umożliwia pisania lub rysowania na ekranie dotykowym. Możemy podpisać dokument bezpośrednio na ekranie urządzenia i zapisać go w postaci elektronicznej. Następnie możemy wysłać go mailem lub udostępnić go w inny sposób. Aby zapewnić większą wiarygodność, istnieje również specjalne oprogramowanie, które pozwala na dodanie podpisu cyfrowego do dokumentu.
Kolejnym sposobem, który możemy wykorzystać, jest korzystanie z usług skanujących. Dobrej jakości skanery wielofunkcyjne pozwalają na skanowanie dokumentów w postaci elektronicznej. Możemy łatwo podpisać dokument na papierze, a następnie zeskanować go do postaci pliku PDF. Istnieje wiele darmowych aplikacji, które umożliwiają skanowanie dokumentów bezpośrednio za pośrednictwem urządzeń mobilnych, takich jak smartfony lub tablety.
Podsumowując, w dzisiejszych czasach nie musimy już drukować dokumentów, aby móc je podpisywać. Istnieje wiele alternatywnych sposobów, które pozwalają nam na elektroniczne podpisywanie dokumentów. Elektroniczne podpisy, specjalistyczne oprogramowanie, urządzenia mobilne z funkcją podpisywania na ekranie oraz usługi skanujące to tylko niektóre z dostępnych opcji. Dzięki nim możemy zaoszczędzić czas i pieniądze, jednocześnie dbając o naszą planetę i zmniejszając ilość marnowanego papieru.

Check out our services

Check out our product HelpRange. It is designed to securely store (GDPR compliant), share, protect, sell, e-sign and analyze usage of your documents.

Other Posts: